Jdi na obsah Jdi na menu
 


KRIZE ! ! !

15. 10. 2008

KRIZE ! ! !

Kouká na mě z novin, televize, rádia, diskuzí, prostě odevšad, kromě ledničky, kterou si zamykám. Podniky už hlásí, že se bude propouštět, že se bude zdražovat, že se sníží hospodářský růst a bude zle.

Jenže mě ta krize připadá taková virtuální, neuchopitelná a trochu imaginární. Ano, banky krachují, chtějí státní pomoc (tedy moji, z mých daní) ale já nějak nevím co se děje. Banky jsou v rukou soukromých subjektů a tím pádem to je, dá se říct, jejich problém, nebo jejich rizikové investice máme opět platit my?

Proč? Nechci, aby státy nesly zodpovědnost za špatné hospodaření bank a jiných ústavů, nikdy jsem neslyšel, že by se soukromé banky složily třeba na deficit státního rozpočtu a podle stejné logiky nevidím důvod pro podobné chování států.

Ať klidně zkrachují, jiná věc je pojištění úvěrů, tam už stát má svoji roli. I když…….pokud vložím do banky své peníze s vidinou mírného zhodnocení, činím tak také na svoje riziko. No ale dobře, pojištění úvěrů chápu.

Vrátím se k chování bank, pokud se daří, tak to je obrovský kšeft, majitelé bohatnou, investují do rizikových enkláv, žijí si královsky. Když se ukáže, že investice nevychází, začne se mluvit o krizi a nutnosti bankám pomoci, a od toho je prý stát. Není. A proč by taky byl. A majitelé snad přijdou o minulý zisk?

Já navrhuji:

 Každý majitel a rozhodující člověk v bance bude ručit za činnost banky a úvěry i SVÝM majetkem do posledního pětníku.

Banka je povinná vytvořit si takové rezervy, aby pokryly „krizové“ ztráty. Dokud tuto rezervu mít nebude, nevytvoří žádný zisk.

Investice banky budou přímo spojené s odměňováním vedení banky.

A určitě by mohl každý najít další podobná pravidla. Od jejich prosazení je stát a bankovní rada.

Jaká je to tedy krize, zvláštní, ještě se nic vážného nestalo, a to co se stalo, zřejmě zachrání státní rozpočty a už se mluví o poklesu hospodářství a uzavírání podniků. Dokonce klesá i cena ropy, a to už tedy něco znamená. V USA vytvořili plán na záchranu a vypadá to, že je celkem dobrý, v Evropě je na tom špatně Island, ale samozřejmě se cesta najde, kde je to krizové strašidlo?

Docházejí nám suroviny, máme problémy s energií, velkou část světa ovládají extrémisté a diktátorské režimy, válčí se nepřetržitě kde to jen jde, drogy si stále vybírají svou daň a já se mám vyděsit z krachu několika málo bank? Ale to snad ne.

Pokud tyto problémy nejsou pernamentní krizí, tak asi vidím svět jinak. Nebo je to umělé tahání za provázky několika (ne)mocných tohoto světa? Svoji logiku by to mělo, spolehlivě by to zakrylo jiné potíže a mohlo by to odstartovat úžasné období “ zatomůžekrize „ a my jen budeme doufat, že tomu tak není. Tohle totiž státníci milují, vše se svede na obecnou krizi a zodpovědný za neschopnost není nikdo.

Máte pravdu, tohle není zrovna ekonomická úvaha, ano, je to naivní a evidentně nefungující představa. Jenže já ještě pořád chci věřit na fungující pravidla a na průhlednou ekonomiku, aspoň věřit.

JerEvánek.

 

 

Linkuj.cz!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

rere

(mejla, 16. 10. 2008 20:12)

re Tomas,omlouvám se ale nerozumím tvemu komentari.
re pizi šířka tohoto webu je taková , jakou jsem ji udělal,naprosto respektuji,že ty si vytvoříš šířku 850p nebo jinou. Já chci 1180,kde mám zamést tvůj práh ?
re :mmm-tento komentář podepíšu vlastním krvorumem,ano je to tak.

nechapes!

(tomáš, 16. 10. 2008 11:34)

je vidět že tomu moc nerozumíš, ale také si myslím že je to přílišný zásah do ekonomiky, zvlášt když pomůžou jen některým. Problémem je že ty mluvíš o tom se bude propouštet coz přímo souvisi s bankma který kvůli krizy sou nelikvidní- mají malo volných pracho s kterymy pocitali z fondu- malo penez= malo uveru = podniky si nemaj od koho pujcovat jak kratkodobe tak dlouho dobe na investice= zpomalení ekonomiky= snížení poptávky po komoditách typu ropa!= snížení ceny ropy! a ted je treba se zepta ze kdyby nepomohly temam penezema ktery sice zaplatime samozrejme my, ale byla by ta krize a pokles jeste daleko vetsi

navrhujes

(pizi, 16. 10. 2008 7:48)

Dokud nejsi schopen upravit sirku tohoto webu, tezko muzes neco zadat po druhych. Zamet si pred vlastnim prahem. Nebo ti banky reknou tak jako ty minule me, ze to tak delji proste proto, ze to tak delaji. (Web je siroky, protoze to tak je)

Banky zadne fondy na pokryti ztrat z krize vytvaret nemuseji, staci aby nemohly vyrabet penize z niceho. Dnes maji povinnost mit jen asi 2% toho co do nich lide vlozi a vse ostatni mohou rozpujcovat.

pozde

(mmm, 15. 10. 2008 22:52)

kdyby jste podobna opatreni navrhoval pred nejakymi 10ti lety...jenze kdyz to pisete ted, tak jste jen hlupacek co je po bitve generalem :(
(no offence)

btw. ono se o tom vedelo i psalo, jenze lide neradi resi neprijemne veci v dobe prosperity...aneb proc stahovat kalhoty kdyz most je jeste daleko

ted uz je totiz na zavadeni nejakych opatreni pozde, je potreba nejprv se popasovat s krizi a pak az hledat reseni do budoucna...

rere

(mejla, 15. 10. 2008 15:53)

A mám jí plný zuby.