Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mikešův máselný paradox.

2. 1. 2009

Obrazek

Z emailu:

Mikešův máselný paradox.

Mikešův máselný paradox vzniká vzájemným působením dvou fyzikálních zákonů a to zákona kočičího a zákona chlebového.

Kočičí zákon říká, že kočka dopadne vždy na nohy.
Chlebový zákon říká, že chleba namazaný máslem dopadne na zem vždy stranou namazanou.

Představme si pokus, kdy kočce na hřbet přilepíme krajíc chleba, namažeme ho máslem a hodíme tuto soustavu na zem. Nyní zde vzniká problém rozhodnout, kam soustava dopadne.

Odpověď na tuto otázku není zcela jasná, vzniká zde hned několik alternativ.
Jelikož se kočka okamžitě po upuštění snaží instinktivně otočit nohama směrem k zemi a chleba se snaží instinktivně otočit k zemi namazanou stranou, dochází ke kolizi obou zákonů. A jelikož musíme pohlížet stejně tak na chleba jako na kočku jako na dva rozdílné subjekty, které si za svými zákony stojí, nelze říci, že jeden ze zákonů převáží druhý.


Podle tohoto poznatku se nabízí možnost, že soustava začne rotovat a jelikož nelze určit, kam dopadne, tak ve vzdálenosti nekonečně malé od země se ustálí v rotujícím stavu. To znamená, že bude v nekonečně malé vzdáleností nad zemí rotovat rychlostí blížící se nekonečnu. Protože na máslo působí odstředivá síla, tak se po dosažení určité rychlosti máslo odstředí a tím přestane působit na soustavu chlebový zákon a kočka dopadne na nohy.

Pro někoho může být toto konečným řešením problému, ale není tomu zcela tak. Existují zde další východiska.
Nastává zde problém při dosažení rychlosti světla. Podle teorie o předmětech pohybujících se rychlostí světla, by se měl soustavě (kočka, chleba) zpomalit čas vůči okolí. Takže v okolí soustavy bude čas ubíhat rychleji než soustavě. Z čeho vyplývá, že po dopadnutí kočky (po odstředění másla) se ocitne kočka v budoucnosti, jelikož v podstatě přeskočí okolní čas.
Takže díky tomu by bylo možné cestovat do budoucnosti, nikoliv však zpět.

Ale zde je problém. Pokud by se stalo, že se bude soustava pohybovat nekonečně velkou rychlostí, tak ji bude čas ubíhat nekonečně pomalu, takže v podstatě jí přestane čas ubíhat a kočka bude zmrazena v čase a bude žít do nekonečna. Takže pokud budeme chtít cestovat časem, bude třeba vynalézt nějaký omezovač rychlosti. A podle vrstvy másla na chlebu budeme schopni regulovat dobu, do které kočku pošleme, jelikož tlustší vrstva se odstředí za delší dobu a kočka tak přeskočí delší období.

Dalším problémem, vzniklým rotací kočky je ten, že vlivem vysokorychlostního otáčení se bude soustava o okolní vzduch ohřívat. Zde mohou nastat dvě možnosti.
1. Kočka se vlivem extrémních teplot vypaří (vysublimuje)
2. Než se stihne vypařit, může vlivem extremně velké změny za nekonečně krátkou dobu odčerpat z okolí obrovské množství energie, což by mělo za následek zamrznutí kočky. Čím by se nemohlo odstředit máslo jelikož by bylo zmrzlé. Takže by kočka nikdy nedopadla a neustále by se otáčela do nekonečna.

Další variantou by mohlo být, že se vytvoří červí díra a kočka bude schopna cestovat prostorem.
Nebo dokonce je tu i možnost teoretického vytvoření černé díry vlivem urychlení elementárních částic. Což by znamenalo zničení celé planety

Takže pozor! není doporučeno tento pokus testovat v domácích podmínkách. Nikdy nevíte, co se stane!

Ale pokud by se podařilo všechny vzniklé problémy eliminovat, byli bychom schopni cestovat do budoucnosti.

Linkuj.cz!

pošli na vybrali.sme.sk

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zdokonaleni

(Vaca, 18. 1. 2009 11:35)

Jeste me napadlo malinke zlepseni.
Jelikoz pri upusteni takoveto soustavy nad pevnou zem se vystavujeme ryziku, i kdyz nekonecne malemu, ze se na zem nakonec dostane,protoze zakony obou subjektu smeruji ke stejnemu cili a to k povrchu. Nastesti o strukture povrchu neni nikde ani zminka.
Namadlo me,kdyz vsichni vime, ze se kocka boji vody jako cert krize, aplikovat jeste tento zakon a upustit soustavu nad vodou. Kocici zakon nohou porusen nebude,ale soustava podle meho skromneho nazoru vydrzi rotovat nad hladinou nekonecne dlouho bez rizika padu.

rere

(jerevánek, 11. 1. 2009 18:54)

Tak tomu říkám praxe, není nad osobní přístup ! :-)))

Výmysly fyziků-teoretiků!!!!!!!

(Lihový boom, 10. 1. 2009 22:50)

Oba výše zmiňované zákony neplatí!!!!! Bylo to prokázáno nedávno pokusem v restauraci Monarch v Praze! Při pokusu Kočka dopadl normálně na záda a chlebíčky se vysypaly na nej.

vo co de?

(dergraf, 9. 1. 2009 22:19)

Milí vědátoři! Mě by spíše zajímalo na KTEROU stranu začne ona soustava rotovat?! Vemte v potaz rotaci PROTI směru hodinových ručiček - tudíž by jsme nejspíše cestovali v čase zpět. Pokud by ovšem soustava počala rotací PO směru hodinových ručiček, nejspíše bychom byli schopni putovat v čase do budoucnosti. Co ovšem s návratem do "přítomnosti"? Myslím, že by bylo možné ovlivnit směr rotace mým speciálním vynálezem, ještě jsem si ho nenechal patentovat, ale název vám mohu prozradit: "Rotační KLACEKoid"

rere Sisi

(jerevánek, 5. 1. 2009 15:26)

Z hlediska výživy je tvoje připomínka správná, ovšem čistě z vědeckého hlediska se jedná o vedlejší produkt. Zřejmě jsi nesprávně interpretoval základní myšlenku, která se týká cestování v čase. I když na druhou stranu po cestě časem je taky hlad.

Nová alternativa pečení masa

(Sisi, 5. 1. 2009 15:10)

Víte Vy na co jste právě přišli?
Na nový a hlavně levný zdroj opékání masa.
Jediné Médium je chleba s máslem + kočka (která později slouží jako potrava).
No to je neuvěřitelné.
Asi se vyseru na poctivou práci a začnu studovat FYZIKU abych v budoucnu vymyslel taky něco užitečného.

rere

(jerevánek, 5. 1. 2009 14:23)

Možné je všechno, chtělo by to ověřit. Nebo se můžete pokusit najít dokumentaci k pokusu Járy Cimrmana.

Nechápu to

(Petr Dlask, 5. 1. 2009 14:17)

Četl jsem článek několikrát, i komentáře pod ním, ale přiznám se, že to nechápu. Není to náhodou jenom nějaký vtip ?

takhle to je

(agent, 5. 1. 2009 13:17)

Vsichni jste blazni... tento problem jiz je totiz davno vyresen.. tyto pokusy provedl jiz na zacatku minuleho stoleti jeden cech - samozrejme uspesne. Jara Cimrman cely experiment dokoncil nekdy kolem roku 1908...:-)

omyl

(pašek, 4. 1. 2009 10:34)

přehlédl jsem úvahu pana profesora Satoo. Vaakum se již řešilo. A já už uvažoval o starém Nobelovi. :-))

čím namazat?

(pašek, 4. 1. 2009 10:25)

a jak by to vypadalo ve vzduchoprázdnu? Soustava by rotovala i po odstředění másla. A to nemluvím o tom, že v chlebovém zákonu není specifikováno čím je chleba namazaný. Máslo zřejmě slouží jako příklad, jak by to vypadalo kdyby byl namazán dobrým lepidlem?

Ach jo.

(DannY, 4. 1. 2009 0:05)

Vy jste s odpuštěním fakt hovada :-D Promiň :)

re: anonym z pozrisi

(satoo, 3. 1. 2009 23:20)

Po této zralé úvaze nezbývá než konstavat, že se testovaná soustava bohužel zcela nevědecky vyválí v blátě i s chlebem...

koment z pozrisi:

(anonym, 3. 1. 2009 22:43)

Ja by som este podotkol, ze v tomto pripade netreba zabudat na kvantovomechanicke principy a je nutne si uvedomit, ze cela sustava chlieb-macka moze dopadnut bud na nohy, alebo na namazanu stranu chleba alebo sa vo vysledku uplatni lubovolna linearna kombinacia tychto dvoch moznosti. V spojeni s obvodovou rychlostou rotacie tejto sustavy, ktora sa moze blizit az k rychlosti svetla (tu by som si dovolil opravit autora prispevku, ktory pocita s nekonecnou rychlostou, ktora, ako to ukazal uz Einstein a dokazali dalsi, neexistuje - maximalna dosiahnutelna rychlost je cca 3e8 m.s^-1) moze dochadzat k zaujimavym fyzikalno-chemickym javom. A to napriklad, ze sustava moze zaroven dopadnut aj na mackine nohy aj na namazanu stranu chleba, alebo, ze moze cestovat v case ale navyse moze menit farby. (vid typicka nazltla farba zlata v porovnani s akymkolvek inym kovom ako vysledok kombinacie kvantovej mechaniky a relativistickej fyziky). :-)

rere

(jerevánek, 3. 1. 2009 22:24)

Uvažujeme samozřejmě vědecky, v laboratorních podmínkách a sterilním prostředí bych pane kolego, tento argument s uzarděním kopnul pod stůl. Soustava se může uzavřít do pouzdra(dobrá myšlenka i pro jiné úvahy!)protože přírodní zákony se nezastaví před vrstvou plastu nebo hliníku. Lopatky na povrchu pouzdra ......hergot já jsem dobrej :-) !

re re: rere

(satoo, 3. 1. 2009 22:17)

Obávám se, že po smočení soustavy se tato rozpadne, neboť chleba ohlodá ryba.

rereSatoo

(jerevánek, 3. 1. 2009 21:58)

Koukám pán je fajnšmekr :-),a teď si to představ ve vodě,pokud by kočka měla v kožichu dostatek vzduchu a chleba také, pak by se nadnášela a nepadala, nastala by rotace s následným vznikem tepelné energie a vyvaření vody? Dalo by se to vylepšit nadnášecím obojkem. V tom případě bychom získali zdroj čisté energie za předpokladu dostatku koček a másla. (tedy nikoliv v Somálsku :-))

re: rere

(satoo, 3. 1. 2009 21:49)

V tomto pripade jiste dopadne na nohy, byt pecene.

Napadla me jeste jina situace - pokud by byla kocka s chlebem ve vakuu, ve volnem vesmiru, zacne rotovat nebo nezacne rotovat?

Uvazujeme-li nad tim, ze neni pevneho bodu ve vesmiru, vzdy se tedy kocka musi k libovolnemu bodu pohybovat (bud se od konkretniho bodu bude vzdalovat, nebo se k nemu bude priblizovat = tedy padat), a - rotovat. Domnivam se tedy, ze soustava kocko-chleba zacne rotovat i ve vakuu, nicmene diky absenci atmosfery nedojde k ohrevu, a je hypoteticky mozne, ze dosahne relativistickych rychlosti zmrzla temer k abosolutni nule, a tim padem nedojde ani k odstredeni masla, ktere je zmrzle.

Musime vsak jeste doresit cerpani energie. To je mi zahadou ;)

rere

(jerevánek, 3. 1. 2009 17:20)

V tom případě ale, dopadne ještě na nohy,byť pečené?

teplota

(satoo, 3. 1. 2009 17:18)

Podle meho nazoru se kocka ohreje na nadkritickou teplotu drive, nez dosahne relativistickych rychlosti, diky cemuz opece chleba a odpari maslo. Dopadne nam na zem topinka s pecenou kockou, bohuzel bez masla.