Jdi na obsah Jdi na menu
 


Trestní oznámení na ČEZ.

10. 11. 2008

Trestní oznámení na ČEZ.

O CO VE SPORU JDE

Právník Jan Rytíř podal na společnost ČEZ hromadné trestní oznámení. Viní firmu z pěti trestných činů včetně účasti na zločinném spolčení a vydírání v sedmi desítkách případů. ČEZ se nyní rozhodl k protiútoku, žádá omluvu a pět milionů.

Trestných činů se podle Rytíře pracovníci ČEZ měli dopustit svým jednáním s klienty, kterým zjistili neoprávněný odběr elektřiny, odpojili elektroměry a které si případně zvali na pohovory do Jablonce nad Nisou. Lidé hovoří o tom, že na ně ČEZ vyvíjel psychologický nátlak, nabízel snížení náhrady škody např. za udání, kteří další známí by mohli mít černý odběr elektřiny, nebo nabízel "slevu", pokud lidé zaplatí část peněz prakticky ihned. ČEZ veškerá obvinění odmítá a spoléhá na to, že jeho verzi dá díky videozáznamům z akcí za pravdu i případný soud. - více o sporu mezi ČEZ a jeho klienty čtěte zde

KLIENTI, ČEZ A "NEOPRÁVNĚNÝ ODBĚR"

České zákony zahrnují krádeže elektřiny pomocí mechanických úprav na přípojce nebo elektroměru pod termín neoprávněný odběr. Firma ČEZ, která provozuje distribuční elektrickou síť, dbá na to, aby lidé elektřinu lidově řečeno nekradli.

Na to existují různé postupy - buď pomocí porušení plomb elektroměru nebo přímo jeho obejitím takzvanou černou přípojkou. ČEZ v posledních letech značně zmodernizoval svou centrálu, která například sleduje, zda nějaký klient znenadání nezačal odebírat výrazně méně elektřiny.

Sdružení Právní poradenství a pomoc zastupované Janem Rytířem připouští, že ve značném množství případů lidé skutečně proud odebírali načerno. Vadí jim ale přístup pracovníků Odboru netechnických ztrát - tvrdí například, že je vyslýchali dlouho do noci či vyhrožovali trvalým odpojením od elektřiny, dokud se "nezlomili" a neupsali se k vysokým náhradám.

"Detektivové ÚOOZ dále viní obviněné z toho, že poškozené osoby nutili dostavit se, mnohdy v nočních hodinách, na pracoviště firmy ČEZ Měření, kde jim bylo vyhrožováno trvalým odpojením elektrické energie, oznámením na Policii ČR, soudy, a stupňující se vysokou pokutou v případě, že nebudou spolupracovat s NTZ," uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Klienti si také stěžovali, že oděvy výjezdních týmů ČEZ připomínají policejní uniformy. Firma sice už dříve odmítla, že by její lidé nosili oblečení s nápisem Policie, při prohlídkách domů nicméně policisté jednu policejní uniformu našli.(!!!)

Na argument, že lidé z ČEZ nemají bez svolení co pohledávat na pozemcích klientů, firma říká, že má ze zákona mít umožněný přístup k elektroměrům. Zejména u starších staveb se ale nacházejí uvnitř a ne u plotu. Klienti, kteří mají elektroměry u plotu, zase upozorňují, že za jejich stav těžko mohou nést odpovědnost, pokud by je denně nekontrolovali.

ČEZ cítí průšvih, a proto jedná, oponuje právník stěžovatelů
Právník Jan Rytíř, který zastupuje stěžující si klienty, ovšem trvá na svém. "Neumím si představit, že by si tolik lidí vymýšlelo, že by více než čtyři desítky lidí z různých míst republiky mělo stejná nebo hodně podobná svědectví. ČEZ cítí průšvih, a proto se chová, jak se chová," hodnotí prezentaci uspořádanou pro novináře.

Společnost ČEZ poprvé prohrála soudní spor s člověkem, kterému na několik měsíců odpojila elektřinu. Jaromíra Volfa ze Štarnova na Olomoucku firemní kontroloři před dvěma roky obvinili z krádeže proudu, a protože odmítl zaplatit statisícovou pokutu, nechali ho půl roku bez něj. Soud v Liberci nyní rozhodl, že na to neměli právo.

Právník Miloš Slabý, který Jaromíra Volfa zastupuje, proto rozsudek označil za průlomový. "Bude důležitý i v dalších podobných případech. Potvrdilo se totiž, že neuhrazení této škody, která nebyla nijak konkrétně vypočítána, ale pracovníci ČEZ ji stanovili zřejmě pohledem z okna, není důvodem pro odpojení elektřiny," řekl Slabý.

Jaromír Volf přitom odmítá, že elektřinu kradl, a tvrdí, že ho kontroloři pod nátlakem přinutili dluh uznat. S tím zase nesouhlasí ČEZ a jejich spory řeší další soudy.

Kauzou se zabývá také Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, na který se v hromadném trestním oznámení obrátily desítky lidí z celého Česka. Nelíbí se jim způsob, jakým kontroloři největšího tuzemského dodavatele energie vymáhají dluhy za údajné černé odběry. Ty navíc stěžovatelé označují za vykonstruované, což ČEZ opakovaně odmítl.

 

Firma ČEZ zaměstnala detektivy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) už o víkendu. Dvaatřicet jejích pracovníků včetně šéfa Odboru netechnických ztrát (NTZ) Karla Vaniše na policii vysvětlovalo své pracovní metody.

"Z trestného činu vydírání spáchaného formou spolupachatelství obviněno celkem 32 osob," uvedl dnes ÚOOZ.

ČEZ vysvětluje existenci sankcí v různé výši tím, že existuje více způsobů vyčíslení škod.

Podivné "účtování" ale není tím jediným, nač si lidé stěžují. Kdo nepodepíše a nezaplatí dluh na místě, toho si firma pozve do své kanceláře v centrále divize ČEZ Měření v Jablonci nad Nisou.

"Jednoho zákazníka pozvali na jednu po půlnoci. V noci mu řekli, že musí jeho případ odložit na ráno. Přespal v autě a nakonec přišel na řadu až odpoledne," popisuje Herciková. Pracovník ČEZ podle ní zdůvodnil muži zdržení tím, že se dosud "nepodařilo zpracovat klienty".

Další z lidí, kteří se na právní kancelář obrátili, přirovnal coby pamětník druhé světové války praktiky energetiků k vyslýchacím metodám nacistů.

ČEZ ale na svých postupech nevidí nic špatného. "Policii a soudy do věci nezapojujeme proto, že by to znamenalo zbytečné průtahy. Pokud se dohodneme, je všechno rychlejší," tvrdí mluvčí firmy Ladislav Kříž.

Jedním z klíčových prvků Rytířova trestního oznámení budou videa, která si ČEZ při zásazích pořizuje. Podle právníka záběry nevylučují možnost, že plomby z elektroměrů strhli v některých případech samotní kontroloři, kteří by si tím zajistili prémii za odhalení zloděje.

Samotné utržení plomby ale podle Kříže není ještě důkazem neoprávněného odběru. "O tom musí rozhodnout další, složitější kontrola měřidla," uvedl Kříž. Na dotaz, zda pracovníci skutečně berou za odhalení černé přípojky prémie, ale odpověděl nejednoznačně. "Ze zákona vám to nemohu vyvrátit," řekl.

 

 Nechávám bez komentáře, ať si každý udělá úsudek sám. Ale zajímalo by mě, proč se třeba upomínky za platby neposílají doporučeně, zřejmě je to také dobrý zdroj příjmů.

JerEvánek.

Linkuj.cz!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Po hubě jim

(Julina, 8. 4. 2010 9:08)

Tak kradou a ještě se budou rozčilovat???????Rozmlátila bych jim dršku a ještě bych jim napařila tučnou pokutu!!!!!!!

ČEZ měření

(Jirka Konik, 10. 2. 2010 14:24)

Podívejte se na ně dalekohledem ,ale upevněným na pušce.

upomínky

(Pavel, 15. 11. 2008 19:43)

ČEZ ale doporučený upomínky odesílá. Lidem, kteří platí dobře, tak se odesílá normální upomínka a pokud nedojde k zaplacení tak doporučená. Chronickým neplatičům se odesílají jenom doporučený upomínky. Pokud nechodí tak je to problém pošty ale ne ČEZu. No a taky žiju ve městě takže vím jak to s reklamou vypadá.

rere

(jerevánek, 14. 11. 2008 19:41)

Já se nezastávám neplatičů,to neni jen tiskova zalezitost,Čez například nepoužívá doporučené upomínky,proč? Pokud žiješ ve městě a dostáváš do schránky za den zhruba tolik reklam co já,tak se nedivím,že se upomínka ztratí. Bydlím v paneláku a na reklamy máme speciální bednu,a tam se toho najde................

ČEZ

(Pavel, 14. 11. 2008 7:56)

Tak tady se musím zastat ČEZu. To jak je to podáno v tisku atd. je jak nafouknutá bublina. To jejich "vydírání", není nic jinýho než možnost vybrat si, jestli NTZ ukážou jakým způsobem se na černo připojili a nebo jestli budou zapírat. Způsobů, jak vypočítat kolik odebrali elektrické energie je několik. Např. z pojistek v HDS, který je zřejmě nejdražší a pokud se lidé nepřiznají odkud se připojili tak se jim to odtud taky vypočítá. To, že podalo trestní oznámení několik x lidí z ČR, znamená jenom to, že čtou noviny, protože ČEZ už zažalovali dřív jiní a není problém si o tom přečíst a opičit se po nich.

A upomínka se zasílá doporučeně před odpojením...