Odkud stahovat.
Přidám trochu vody do řeky P2P sítí a stahování, tentokrát z pohledu postižitelnosti.
Pokud se rozhodnete získat nějaký ten film nebo mp3 případně soft pomocí internetu, máte několik možností. DC+, Torrenty, Rapidshare jsou ty nejčastější. Všude slyšíme o pirátství a předpojatosti vůči stahování, ale jen něco z toho lze brát za bernou minci.
Vezmeme to po pořádku.
DC++je výměnná sít P2P, to znamená uživatel –uživateli. Sama o sobě je tato síť, ostatně jako všechny, naprosto legální. Naprosto a bez debat. Problém není ve stahování (netýká se softu), ale v tzv. poskytování. Co to znamená, cokoliv (opět kromě softu) si v této síti stáhnete je legální. Samozřejmě pro vlastní potřebu. Ochranné organizace někdy zkoušejí zavádějící výklad, a to, že musíte i ostatním něco dát za jejich data. Ano, většinou musíte, ale již nikdo neříká co. Pokud budete nabízet vlastní video na výměnu, nebo nechráněná díla, tak policie a ostatní mají smůlu. Pokud chcete nabízet chráněné filmy a mp3, pak je tato síť naprosto nevhodná. Z hlediska rozkrytí a potrestání je DC++ pro uživatele nejméně bezpečná a nedá se doporučit.
Torrenty, opět výměnná síť P2P. Platí o ní většina věcí jako o DC++, to znamená, že stahovaná hudba a filmy (ne soft) je před zákonem legální.
Ovšem torrenty mají svá specifika, dílo které stahujete, je rozděleno do mnoha malých balíčků a teprve po stažení všech se dá říct, jestli je obsah legální či ne. Dřív se to zjišťuje těžko. Toto je samo o sobě dobrým argumentem pro policii. Opět se setkáme s názorem, že dílo zároveň poskytujete. Ani tento názor není správný, nutně nemusíte nic poskytovat, ani to co stahujete. Můžete zakázat odesílání dat a hotovo. V tomto systému se počítá poměr dat přijatých a odeslaných tzv ratio. Pokud tento poměr bude malý, tak Vám nikdo nic nepošle. Ale jako vždy jsou vyjímky, pokud si pár korun připlatíte, nebo jiným způsobem získáte na některých trackerech výhodu nepočítání ratia. Pak je vše opět legální bez odesílání dat. Naprosto a bez výhrad. Tento způsob je podstatně obtížněji dokazovatelný pro represivní orgány.
Rapidshare,poslední z této velké trojice, je legální naprosto. Systém je umístěn ve Švýcarsku a je tam dobře právně ošetřen. Byl už několikrát vyzván ke zveřejnění svých klientů a odstranění nelegálního obsahu, ale Rapidshare tuto výzvu vždy odmítl s tím, že nechce zasahovat do soukromí uživatelů a že by to bylo komplikované. Prostě toto je z hlediska zákonů nejlepší volba. A abych nezapomněl, Švýcarsko nepodléhá Evropskému právu.
Vše o stahování, co tady padlo, se netýká software, ten má u nás jinou právní ochranu. Chráněný soft nesmíte ani stahovat, ani provozovat. To legální není.
Jsou ještě jiné možnosti stahování, já jsem se soustředil jen na ty největší, ale i pro Hamashi, Ulož to, Megauploat a jiné možnosti platí obdobná pravidla, pokud se chcete vyhnout problémům. Ovšem dá se předpokládat, že pokud nebudete stahovat denně desítky giga dat a nebudete nic nabízet za úplatu, tak pro policii nebudete zajímavý terč.
V tom horším případě, zákrok policie musíte strpět, ovšem nemusíte poskytovat jakoukoliv výpověď a policii nepomáhejte. Není Vaší povinností poskytnout policii hesla k souborům (nejlépe zašifrovaných v linuxovém oddílu dobrou šifrou) a ani jim nemusíte dál nic vysvětlovat. Všechna jejich snaha se bude týkat nátlaku na Vás a vyprávění o Vašich velkých potížích a problémech. Nechte je vyhrožovat a shánějte dobrého právníka. Někde z indiánských tamtamů jsem se doslechl, že určitá skupina právníků se těší na další případ tohoto typu.
Takže shrnuto, nejlépe stahovat z úložišť typu Rapidshare, tam postihy nehrozí. Ovšem všechno má své „ale“, takže se asi na rapidu nevyhnete placenému účtu, ale o tom zase jindy, tohle bylo jen malé zhodnocení pro začínající sosery.
JerEvánek.
Komentáře
Přehled komentářů
Tohle je jen obecný přehled,každý kdo začíná stahovat se ptá na legálnost.
taky
(dingo, 9. 2. 2009 19:02)se mne furt někdo ptá jak to je s policajtama. Tohle jako základní info beru.
rere
(jerevánek, 10. 2. 2009 16:20)